Nasze starania o udział w Projekcie Cyfrowa Szkoła


Terminy:
- 18 kwietnia 2012r. nasza szkoła złożyła wniosek o udział w programie do Urzędu Gminy Piekoszów.
- 30 kwietnia 2012r. Urząd Gminy Piekoszów złożył wniosek do Wojewody Świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby o udzielenie wsparcia finansowego dla prowadzonych przez siebie szkół zapewniając jednocześnie wkład własny w wysokości co najmniej 20% wartości zadania objętego dofinansowaniem z budżetu państwa.
- do 14 maja 2012r. pani wojewoda dokona kwalifikacji szkół do udziału w programie.



Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, co oznacza, że powinni oni w szkole nabyć umiejętności posługiwania się TIK w procesie uczenia. Zadanie to ma być realizowane przez nauczycieli, którzy potrafią świadomie i umiejętnie wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji.


Przedsięwzięcie „Cyfrowa szkoła" ma być realizowane w czterech obszarach:
„e-szkoła":
  • wyposażenie (doposażenie) szkół podstawowych w nowoczesne pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK.
„e-uczeń":
  • zapewnienie uczniom w klasach IV-VI szkół podstawowych dostępu do nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w szczególności mobilnego sprzętu komputerowego.
„e-nauczyciel":
  • przygotowanie nauczycieli do nauczania, komunikowania się z uczniami i rodzicami oraz prowadzenia dokumentacji szkolnej z wykorzystaniem TIK;
  • przeszkolenie 40 „e-trenerów" i 1200 „e-moderatorów", którzy będą wspierać szkoły w realizacji zadań z zakresu stosowania TIK w praktyce szkolnej;
  • organizacja sieci współpracy i szkolenia dla ok. 19 tys. szkolnych „e-koordynatorów", których zadaniem będzie szkolenie oraz wspieranie nauczycieli w nabywaniu i doskonaleniu umiejętności w pracy z wykorzystaniem TIK;
„e-zasoby edukacyjne (w tym e-podręczniki)":
  • rozbudowa multimedialnych cyfrowych zasobów edukacyjnych na portalu „Scholaris" (znajdują się na nim materiały edukacyjne przeznaczone do prowadzenia zajęć lekcyjnych) oraz udostępnianie narzędzi, rozszerzających warsztat pracy nauczycieli, umożliwiających opracowywanie lekcji z wykorzystaniem TIK;
  • przygotowanie nieodpłatnych e-podręczników, które będą dostępne na otwartym publicznym portalu edukacyjnym dla uczniów.
 źródło: internet

Informacje od nas:

Podobnie jak wiele szkół naszej gminy ciągu 7 lat nauczyciele naszej szkoły wielokrotnie pisali wnioski unijne o dofinansowanie lub wyposażenie szkoły w sprzęt komputerowy. Niestety takiego wsparcia w ciągu 7 lat nie uzyskaliśmy, odmiennie niż pozostałe placówki w gminie. Także władze Gminy Piekoszów do tej pory nie wyrażały chęci zakupu takiego sprzętu dla naszej placówki. Komputery uczniowskie, na których pracujemy mają ponad 8 lat. Wielokrotnie się psuły i wymagały napraw (we własnym zakresie). Pracownię otrzymaliśmy w kwietniu 2004r.

W minionym roku pozyskaliśmy trzy pecety (zestawy komputerowe) oraz wsparcie w naprawie popsutego sprzętu od Pana Marcina Chrabąszcza i Bartłomieja Hajduka. 

Pozostały posiadany przez nas sprzęt pracowni komputerowej wymaga wymiany na sprawny podobnie jak wyposażenie w sprzęt komputerowy pokoju nauczycielskiego. Potrzebujemy też dostępu do nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w szczególności mobilnego sprzętu komputerowego, tablicy interaktywnej, projektora krótkoogniskowego, drukarki, urządzenia wielofunkcyjnego, szafy do przechowywania notebooków, tablicy suchościeralnej, głośników, słuchawek itp. 

W przypadku udziału w Projekcie "Cyfrowa szkoła" wiele z tych potrzeb zostałoby zaspokojonych.Czy jednak będziemy mieli taką możliwość?